Results for 'Nëkterych Druhü Sportu'

55 found
Order:
  1. Estetické aspekty.Nëkterych Druhü Sportu - 1968 - Estetika: The European Journal of Aesthetics 5:121.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Wittgenstein a pravidla našich jazykových her.Jaroslav Peregrin - unknown
    Abstrakt. Když se řekne Ludwig Wittgenstein, vybaví se člověku, který to jméno už někdy slyšel, nejspíše termín jazyková hra. Tento termín si Wittgenstein vybral, aby se v rámci své pozdní filosofie distancoval od určitého druhu názorů na jazyk (druhu, kterého byly i jeho vlastní ranější filosofické názory). Chtěl jeho pomocí zdůraznit různorodost lidských aktivit, které se opírají o jazyk. Avšak ač to Wittgenstein úplně explicitně neříká, zdá se mi že je tu něco podstatného, co je podle něj pro jazykové hry (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  3. Výchovná a vzdělávací role sportu u myslitelů Sókrata, Platóna a Aristotela ve vztahu k problematice dobrého sportu a vedení dobrého života (Educational Role of Sport with Respect to the Thinkers Socrates, Plato, and Aristotle In Relation to the Problematics of a Good Sport and a Good Life).Lukáš Mareš - 2021 - Filosofie Dnes 13 (2):44-72.
    Příspěvek se věnuje problematice antického řeckého sportu, konkrétně významu sportovních zápolení a jejich výchovné a vzdělávací roli. Pozornost autor věnuje rozboru pozic filosofů Sókrata, Platóna a Aristotela. Po nastínění kontextu tématu představuje a interpretuje základní filosofické a náboženské premisy sportovního výkonu a jeho výchovné role. Řadí mezi ně úsilí o dosažení božské přízně, nesmrtelnosti, vyššího společenského postavení, ale i ideálů kalokagathia, areté a dalších ctností. Důležitý rozměr antického sportu spatřuje rovněž v jeho formativním potenciálu směřujícímu k přípravě na (...)
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4.  8
    Hermeneutika sportu.Anna Hogenovâa & Univerzita Karlova (eds.) - 1998 - Praha: Karolinum Press.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5.  17
    Mit apolityczności sportu w kontekście działań Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.Michał M. Kobierecki - 2022 - International Studies. Interdisciplinary Political and Cultural Journal 27 (1):151-171.
    Artykuł poświęcony jest zagadnieniu apolitycznego charakteru sportu. Badania mają na celu prześledzenie stanowiska Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wobec upolitycznienia sportu i skonfrontowanie go z faktyczną działalnością MKOl, którą można określić jako polityczną. Badania doprowadziły do wniosku, że apolityczny charakter sportu to tylko mit. Masowa popularność sportu skłoniła wiele państw do prób wykorzystania go do celów politycznych, zmuszając MKOl do zajmowania stanowisk politycznych i przenoszenia sporów politycznych na swoje forum.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6. Pražská rozprava o některých otázkách filosofie.Stanislas Breton - 1990 - Reflexe: Filosoficky Casopis 3:1-14.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7. (1 other version)Elementy filozofii i teologii sportu.Stanisław Kowalczyk - 2002 - Lublin: Tow. Nauk. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8.  5
    Dylematy etyczne rozwoju sportu zawodowego.Zbigniew Pawlak & Andrzej Smoleń - 2010 - Annales. Ethics in Economic Life 13 (2):107-116.
    This paper discusses in detail the ethical issues in the contemporary professional sports and shows how these issues are addressed in the European Union countries and in the United States. From the ethical perspective it was decided that it is disputable to finance companies in competitive sports from a public purse (central and local government purse), to sponsor football clubs by bookmaking companies, to pay compensations (financial equivalents) for the change of membership in clubs by the players (the so called (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9.  85
    Tijelo i tehnologija. Prilog bioetičkoj raspravi o sportu.Ivana Zagorac - 2008 - Synthesis Philosophica 23 (2):283-295.
    Razlika između prikaza vrhunskog sportaša nekad i danas možda se najbolje ocrtava u točki susreta kiborg-teorije i studija o sportu. Rekonceptualizacija pojma ‘sportaš’ u tome se smislu otvara kao pomak od ‘prirodnoga’ ka ‘umjetnom’. Tijekom ljudske povijesti vrhunski sportaši uvijek su bili doživljavani kao na određeni način ‘ne-prirodni’ i slavljeni kao heroji koji su nadvladali granice svojih prirodnih tijela. Današnji sportski događaji privlače više gledatelja nego ikada ranije, a oštra konkurencija podiže i same standarde i kriterije natjecanja. Sportovi koji (...)
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10.  3
    Srovnání přístupů Aristotela a Bernarda Suitse k problematice role sportu v dobrém životě.Lukáš Mareš - 2023 - Studia Neoaristotelica 20 (5):97-139.
    This contribution focuses on the comparisonof the philosophical conceptions of Aristotle and Bernard Suits regarding the role of sports in the context of a good life. The approaches of both thinkers differ not only in terms of the cultural and historical conditions of their positions but also in their distinct philosophical perspectives and theses. Given the historical reality, it is evident that a thorough comparison of Aristotle and Suitscan only be made by taking into account the specific cultural circumstances and (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11.  32
    Stanisław Kowalczyk. Elementy filozofii i teologii sportu [The elements of philosophy and theology of sport].Stanisław Kowalczyk & Jan Kłos - 1970 - Forum Philosophicum: International Journal for Philosophy 8 (1):293-294.
    Sport plays today an eminent role in man's life and in societies. Various sciences have made it the subject-matter of their reflection, i.e. psychology, sociology, the natural and humanistic sciences, art, philosophy, and theology. The present work seeks to answer some fundamental questions connected with the phenomenon of sport: what is it for man? whether and when does it serve the social integration of a community? what are the premises and principles of the ethics of sportive activity? what is the (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12.  5
    K metodologii experimentálních věd.Otakar Zich - 1959 - Praha,: Nakl. Československé akademie věd.
    Obsah: O. Zich: O některých logických a metodologických stránkách experimentu; I. Málek: Historická metoda a experiment; L. Tondl: Kauzální analýza a kauzální explikace.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13. Ludwik Fleck a současná filosofie vědy.Jindřich Černý - 2010 - Teorie Vědy / Theory of Science 32 (4):449-478.
    Tento článek usiluje o systematický popis teorie stylů myšlení a myšlenkových společenství polského mikrobiologa Ludwika Flecka. Článek se zabývá výchozím bodem jeho teorie: případovou studií tzv. Wassermanova testu. Následně je Fleckova teorie prezentována nejprve ve světle Struktury vědeckých revolucí Thomase Kuhna. Jsou zaznamenány některé podobnosti mezi oběma mysliteli. Přesto se Fleckova stanoviska od Kuhnových v některých důležitých ohledech liší. Na rozdíl od převládajícího názoru, tyto rozdíly zamezují tomu, aby byl Fleck považován za předchůdce Kuhna. Z těchto důvodů tento článek zmiňuje (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14.  46
    O slabej a silnej empirickej nevyhnutnosti.Tomáš Károly - 2022 - Pro-Fil 23 (1):28-42.
    ABOUT WEAK AND STRONG EMPIRICAL NECCESSITY. CATEGORICAL, DISPOSITIONAL PROPERTIES AND LAWS OF NATURE Pohľady na empirickú nevyhnutnosť možno rozdeliť do dvoch skupín: teórie slabej nevyhnutnosti a teórie silnej nevyhnutnosti. Do prvej teórie patria koncepcie, ktoré uvažujú svet zložený z pasívnych vlastností, akými sú kategorické vlastnosti. Za zmeny vo svete sú zodpovedné zákony prírody, ktoré sa od možného sveta k svetu líšia, a preto aj prejavy týchto vlastností sú odlišné. Druhú teóriu, teóriu silnej nevyhnutnosti, zastávajú filozofi, ktorí predpokladajú existenciu silovo aktívnych (...)
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15.  30
    Na vlnách náboženské zkušenosti: The Varieties of Religious Experience.Ondřej Vrabeľ - 2017 - Pro-Fil 18 (1):36-51.
    Příspěvek se zabývá analýzou Jamesova pojetí náboženské zkušenosti představené v knize The Varieties of Religious Experience (1902). Text sleduje základní obsahovou strukturu Varieties, rekonstruuje Jamesův přístup ke zkoumání náboženské zkušenosti a kriticky reflektuje předkládaná stanoviska. Postupně se proto zabývá mysticismem, filosofií a vědou o náboženství jakožto možnými garanty osobní náboženské zkušenosti. Ačkoli od prvního vydání Varieties uplynulo již přes sto let, Jamesovy myšlenky v nich obsažené jsou i dnes inspirací pro celou řadu badatelů a výzkumníků. Cílem příspěvku je poskytnout čtenářům (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16.  10
    Negace a náznaky: Parmenidés a Wittgenstein.Karel Thein - 2011 - Filosofie Dnes 3 (1):5-25.
    Abstrakt/Abstract Na příkladu dvou myslitelů ze zcela odlišných období dějin filosofie lze předvést otázku nejobecnějších podmínek pravdivé řeči, které se projevují na pomezí sémantiky v užším slova smyslu a utváření širšího pojmu světa jakožto pojmu, k němuž patří vytyčení jasných mezí smysluplného vypovídání o tom, co je. Od této velmi obecné otázky se příspěvek obrací k užšímu tématu negace čili k pravidlům užití řeči, která je sice správná a v některých případech pravdivá, avšak postrádá svůj vlastní a specifický korelát v (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17.  21
    Morální intuice.Ondřej Beran - 2021 - Filosofie Dnes 13 (2).
    Text usiluje o krátký kritický přehled některých prací sociálního psychologa Jonathana Haidta, s ohledem na to, jaké důsledky z Haidtových tvrzení vyplývají pro pojem morálky a možnosti filosofické diskuse o morálních problémech. Budu tvrdit, že jakkoli jsou Haidtova zjištění a jejich interpretace v mnohém pozoruhodná a přínosná, některé aspekty lidské morálky a morálního života zkreslují a spíše znesnadňují, než usnadňují jejich porozumění. V první části se dotknu Haidtova pojmu morální intuice a nejasností spojených s tím, jak mu rozumět. Vodítkem bude (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18. Co ještě zbývá z analytické filosofie?Peter Bieri - 2008 - Reflexe: Filosoficky Casopis 34:111-125.
    Jakmile někdo začne mluvit o „analytické filosofii“, vytváří tím dojem, jako kdyby existoval nějaký zvláštní druh filosofie, kterou lze odlišit od ostatních druhů, a to pomocí jisté metody, tzv. „analýzy“. Otázky, které si chci v této souvislosti položit, znějí následovně: O jaké názory se opírá představa, že skutečně existuje takovýto zvláštní druh filosofie? Které z nich je třeba považovat za neopodstatněná dogmata a u kterých se naopak jedná o opravdové myšlenky? A konečně: V jakém světle se nám filosofie ukáže, když (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19.  21
    Kauzalita činitele ve světle kompatibilistické kritiky.Petr Dvořák - 2021 - Filosofie Dnes 13 (1).
    Článek souhrnně odpovídá na vybrané podněty a námitky čtyř textů, jež polemizují s některými aspekty Dvořákovy knihy Kauzalita činitele (Togga 2020). Ve vztahu k článku J. Peregrina vysvětluje, proč nelze přijmout jeho řešení antinomie mezi svobodným rozhodováním a determinismem oddělením dvou druhů jazyků či výkladových rámců. Kritiku S. Sousedíka Dvořák považuje za založenou na příliš úzkém pojetí schopnosti. Odmítá to, že by z pojmu schopnosti plynulo, že ta může být determinována pouze něčím jiným, než je její nositel. Podstatnou část námitky (...)
    No categories
    Direct download (5 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20.  5
    Estetická norma sociální regulativ estetických vztahů v tělesné kultuře.Vilém Hohler - 1981 - Praha: Univerzita Karlova.
    Práce svým zaměřením a významem překračuje pole otázek ze sféry zájmu estetiky tělesné kultury. Probírá estetickou normu v odborné literatuře, základy normologické problematiky v tělesné kultuře a klasifikaci základních druhů.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21.  4
    Lidská „přirozenost“ a člověk jako „autotraumatizátor“? Několik úvah o somatizaci kulturní evoluce a lidské nesoučasné současnosti.Jan Horský - 2024 - Filosofie Dnes 15 (2).
    Některá „opravná“ hnutí dneška uvažují o možnosti vrátit se k původní lidské instinktivitě. Chtějí se tím vymanit ze současné kultury, kterou chápou jako člověka traumatizující. Toto úsilí je možné podrobit kritice pomocí teorie současné nesoučasnosti, teorie plastické a elastické fáze evoluce a teorie koevoluce genů a kultury. Můžeme tak stanovit „elastické synchronie“ v nás (např. pomocí teorie axiální transformace či teorie procesu civilizace), které chápeme jako ustanovené určitou somatizací kulturní evoluce, a „elastické synchronie“ vně nás, které mají povahu kulturních institucí. (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  18
    Evoluční etika Franse de Waala a její filozofické reflexe.Filip Jaroš & Adéla Šrůtková - 2017 - Filosofie Dnes 9 (1):52-70.
    Článek představuje teorii původu lidské morálky od Franse de Waala a zhodnocuje přínos filozofických komentářů od Christine M. Korsgaardové a Mary Midgleyové z hlediska oboru evoluční etiky. Základní struktura de Waalova přístupu je v souladu se sentimentalistickou teorií morálky, která určuje soucítění jako bazální morální cit. V interpretaci vlivné neodarwinistické genocentrické školy dále hraje zásadní roli altruismus. Stoupenci tohoto směru (R. Dawkins, G. C. Williams) nicméně obhajují rozdělení krutého světa přírody a etického světa lidské kultury; distinkce byla Fransem de Waalem (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  23. Významy a vrtochy „Wesen“, prakticky vzato.Erazim Kohak - 2007 - Reflexe: Filosoficky Casopis 32:65-74.
    Autor si klade otázku proč, vzdor Husserlovu důrazu na jasné nazření, se jeho žáci často kloní k mystizujícímu iracionalismu. Poukazuje, že pokud Husserlův stěžejní pojem Wesen chápeme jako podstatu, Wesenschau přímo svádí k mystizujícímu výkladu. Navrhuje proto chápat Wesen jako smysl čili úkol, který jednotlivina přijímá v rámci celku a jímž se stává jednotlivinou určitého druhu. Takové pojetí řeší problém Wesenschau, avšak v rámci statického pojetí skutečnosti nás vystavuje nebezpečí psychologismu. Vyžaduje proto dynamické pojetí skutečnosti v pohybu, který vytváří potřeby (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24. K Současné Analýze Modalit.Vojtěch Kolman - 2004 - Organon F: Medzinárodný Časopis Pre Analytickú Filozofiu 11 (1):15-31.
    V článku nejprve rekapituluji postoje, které k modalitám zaujali zakladatelé moderní logiky a analytické filosofie, preferující logickou či epistemickou redukci, poté přecházím k jejich soudobým metafyzickým oponentům, vycházejícím z novoleibnizovské ontologie možných světů, poukazuji na nevyjasněné předpoklady některých z jejich „argumentů“, k nimž pak – a k filosofické analýze možnosti vůbec – připojuji několik obecně-kritických tezí založených na Wittgenstein-Carnapově pojetí možného jako smysluplného.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25.  9
    Je současný člověk přirozeně mírumilovnější?Daniel Krchňák - 2017 - Studia Philosophica 64 (2):91-100.
    Ve svém příspěvku stručně shrnu obsah knihy Stevena Pinkera The better angels of our nature: Why violence has declined a podrobím Pinkerovu analýzu vývoje násilí v lidských dějinách kritice. Dosavadní kritika tohoto díla ukazuje nejen na to, že Pinkerův popis jednotlivých historických období se zdá být na některých místech tendenční, ale že jeho obecná teze o zvyšující se mírumilovnosti společnosti není ze statistického hlediska prokázána. Připojím také vlastní kritiku Pinkerem identifikovaných psychologických změn, které podle jeho názoru vedly k bezprecedentní mírumilovnosti (...)
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26.  28
    Dangerous epistemology.Pablos Kubes - 2022 - E-Logos 29 (1):19-31.
    Epistemologie a kognitivní věda se zabývají studiem procesů poznání. Z výsledků takového bádání vyplývají určité diagnostické a preskriptivní závěry s cílem pozitivně regulovat způsob myšlení. Předložená práce má za cíl ukázat, že epistemické a kognitivní studie nejsou doposud dostatečně vyvinuté, aby mohly kategoricky doporučit správný a universální způsob myšlení. Pokrok ve vědě je výsledek kolektivního úsilí nejen současnosti, ale i minulých objevů a omylů. Na historickém případě chybné teorie flogistonu se tato práce bude snažit doložit, že se na objevení pravdy (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27.  1
    Obrana eugeniky.Tereza Nečasová - 2024 - Studia Philosophica 71 (1):23-36.
    Problematika genových manipulací u člověka je velmi úzce spjata s eugenikou 20. století, přičemž moderní metody manipulující s lidským genomem bývají velmi často označovány za "eugenické" a na základě toho hodnoceny jako morálně nepřijatelné. Článek si klade za cíl představit problematiku tendenčního využívání definice pojmu eugenika v souvislosti s moderními genovými technologiemi a dochází k názoru, že cílené využívání záporné definice eugeniky záměrně vyvolávající negativní konotace může být v některých případech týkajících se genových technologií kontraproduktivní, a proto by tato definice (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  28.  17
    Horologium Gerberta z Remeše a časová klimata v raném středověku.Marek Otisk - 2010 - Pro-Fil 10 (2):23-44.
    Věhlas Gerberta z Remeše (jako papež Silvestr II.) je již od středověku tradován zejména v přímé vazbě s jeho studiem quadrivia ve Španělsku. Tato studie se zabývá problematikou měření času podle Gerberta a snaží se ukázat, že základní koncepce a znalosti, kterých Gerbert k měření času užívá, jsou takřka výhradně převzaty z latinské (převážně) encyklopedické tradice, s výjimkou díla De utilitatibus astrolabii, které je někdy Gerbertovi připisováno, v němž jsou recipovány arabské i latinské zdroje. Nejprve jsou popsány zmínky o Gerbertově (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29.  16
    Sportowa wszechstronność polskich piłkarzy, uczestników rozgrywek ligowych w latach 1927–1939.Jarosław Owsiański - 2022 - International Studies. Interdisciplinary Political and Cultural Journal 27 (1):97-118.
    Zawodnicy występujący w latach międzywojennych w polskiej lidze piłkarskiej byli bardzo wszechstronni i utalentowani, dlatego odnosili sukcesy sportowe także w innych dyscyplinach sportu. Celem pracy była ocena skali tego zjawiska. Masowy rozwój piłki nożnej w Polsce sprawił, że brakowało utalentowanych zawodników w zmaganiach obejmujących gry sportowe, lekkoatletykę czy sporty zimowe. Wysoka sprawność piłkarzy predystynowała ich do udziału w rywalizacji sekcji klubów sportowych, innych niż futbolowe. Przedstawiono szczegółowe wykazy piłkarzy, uczestników rozgrywek ligowych w latach 1927–1939, którzy zostali medalistami mistrzostw Polski (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30.  20
    Hume, Masaryk, Brentano: skepticismus vs pravděpodobnost I.Ján Pavlík - 2013 - E-Logos 20 (1):1-30.
    Masarykovy a Brentanovy snahy o překonání Humova skepticismu prostřednictvím počtu pravděpodobnosti lze chápat jako svého druhu "třetí cestu" mezi kantovským apriorismem a kapitulací před subtilními Humovými argumenty. U Masaryka je ono snažení součástí jeho projektu nové induktivní logiky, která (v návaznosti na Leibnize) by měla být logickým základem pro "umění vynalézat" (ars inveniendi). Masaryk akceptuje Humovu koncepci analytických soudů, ale zároveň inklinuje i ke koncepci Adolfa Ficka, v souladu s níž mají věty počtu pravděpodobnosti charakter syntetických soudů a priori; kromě (...)
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31.  42
    Jan dejnožka: The ontology of the analytic tradition and its origins (realism and identity in Frege, Russell, Wittgenstein and quine), Littlefield Adams books, maryland, 1996.Jaroslav Peregrin - manuscript
    Existuje překvapivě málo knih, které by se pokoušely o syntetizující pohled na analytickou filosofii. Je ovšem pravda, že ve druhé polovině našeho století se soubor filosofů, kteří se k analytické filosofii hlásí nebo kteří k ní bývají řazeni, stává natolik různorodý, že se jakákoli syntéza stává problematickou; překvapivě málo syntetizujících prací existuje ale i o ‘klasické’ analytické filosofii, to jest o analytické filosofii období zhruba od konce devatenáctého století do poloviny století dvacátého. Dejnožkova kniha je jednou z těch mála, které (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  32.  18
    Jak filosofovat o lidské mysli?Jaroslav Peregrin - 2021 - Filosofie Dnes 13 (1).
    Ve své nové knížce Kauzalita činitele Petr Dvořák argumentuje, že svoboda vůle existuje, a tudíž musíme přijmout nějakou formu indeterminismu; a předkládá návrh odpovídajícího pojmového rámce. Já se naproti tomu domnívám, že ač svoboda vůle skutečně existuje, neměli bychom proto opouštět determinismus; hlásím se tedy k určité formě kompatibilismu. Podle mého druhu kompatibilismu tomu ovšem není tak, že by se svoboda vůle dala vtěsnat do deterministického rámce. Domnívám se, že řešení je v přijetí toho, že při výkladu skutečnosti nevystačíme s (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33.  42
    Lubomír Valenta: Problémy analytické filosofie, Nakladatelství Olomouc, Olomouc, 2003, 223 s.Jaroslav Peregrin - unknown
    Není tomu tak dávno, co se ti, kdo vzývali termín "analytická filosofie", v naší zemi jevili jako příslušníci nějaké divné sekty, kteří smysl termínu "filosofie" jakýmsi úchylným způsobem překrucují. Není-li však člověk zrovna Valihrachem, nemůže o tom, co slova znamenají, svévolně rozhodovat; a faktem je, analytická filosofie tvoří podstatnou část toho, co se ve světě pod hlavičkou "filosofie" učí a provozuje. (Já bych řekl, že dokonce většinu, ale statistické údaje samozřejmě k dispozici žádné nemám.) Během posledních zhruba deseti let se (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34.  21
    Mit zimowych igrzysk olimpijskich w Sarajewie w bośniackiej pamięci zbiorowej.Magdalena Rekść - 2022 - International Studies. Interdisciplinary Political and Cultural Journal 27 (1):173-191.
    XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się od 8 do 19 lutego 1984 r., wciąż budzą nostalgiczne wspomnienia mieszkańców Bośni i Hercegowiny, a zwłaszcza mieszkańców stolicy. Choć był to schyłkowy moment trwania Jugosławii, władze komunistyczne włożyły wiele wysiłku w promowanie atmosfery „braterstwa i jedności”. Wkrótce jednak wybuchła wojna, a powojenny kształt, jaki przybrało państwo bośniackie, spowodował permanentny kryzys polityczny, społeczny i gospodarczy. W rezultacie Serbowie, Chorwaci i Bośniacy nie mogą się zgodzić co do wspólnej historii i wspólnych bohaterów. Jednym z (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  35.  17
    Definition in Aristotle’s Concept of Science.Miroslav Repovský - 2015 - Pro-Fil 16 (1):20.
    Aristotelova koncepcia definície v Druhých analytikách nepredstavuje len zásadný komponent dokazovacej vedy, ale v rôznych podobách je tiež zosobnená v spisoch jednotlivých vied a významným spôsobom ovplyvňuje podobu jeho filozofických a vedeckých skúmaní. I keď je systematickému výkladu spôsobov definovania venovaná celá druhá kniha tohto spisu, plné vyjasnenie účelu definícií sa ukáže až v širšom kontexte Aristotelovho modelu vedy. Cieľom štúdie je systematická interpretácia konceptu definície a predstavenie dvoch hlavných postupov definovania na podklade metódy vedeckého skúmania v spisoch Organonu.Podobu definície (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36.  28
    War and Philosophy: A Study of Mutual Interaction.Michal Rigel - 2020 - E-Logos 27 (2):46-56.
    Válka byla po staletí opakovaně podrobována etické a filozofické reflexi a za tu dobu se nahromadilo množství hmatatelných dopadů, které to mělo na její charakter (mj. zákaz některých zbraní a způsobů boje či přijetí dalších limitujících opatření inspirovaných učením o spravedlivé válce). Ne úplně často řešenou otázkou ale zůstává, zdali dlouhodobé vzájemné působení války a filozofie zpětně neovlivnilo i samotnou „vědu o moudrosti“. Patrně neexistuje oblast lidské činnosti, do níž by fenomén války významně nepromluvil, a výjimkou by proto neměla být (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37.  18
    The issue of the ego in Husserl's Logical Investigations and Ideas Pertaining to a Pure Phenomenology and to a Phenomenological Philosophy.David Rybák - 2020 - E-Logos 27 (1):38-55.
    V pátém Logickém zkoumání polemizuje Husserl s možností čistého Já jako funkce sjednocující intencionální prožitkové obsahy. Tato argumentace je explicitně zaměřena proti novokantovské koncepci čistého Já Paula Natorpa v jeho Úvodu do psychologie na základě kritické metody z roku 1888. Následující text zkoumá polemiku týkající se statutu jáství a dotazuje metafyzické a logické předpoklady, které jsou v této polemice aktivní. Prozkoumání těchto předpokladů je konečně využito pro načrtnutí některých klíčových motivací, které vedly Husserla při přehodnocení statutu a role čistého Já (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  38.  14
    Srovnávat nesrovnatelné.Tomáš Sobek - 2017 - Filosofie Dnes 9 (1):3-23.
    Tento článek se zabývá problémem těžké volby při srovnávání dvou velmi odlišných alternativ. Takové srovnání můžeme akceptovat jako skutečné dilema, nebo odmítnout jako chybné posouzení, protože se srovnává něco nesrovnatelného. Ale co přesně namítáme, když někoho kritizujeme, že srovnává nesrovnatelné? Co vlastně znamená, když o někom řekneme, že srovnává jablka s hruškami? Ukážeme si, že hlavním zdrojem problému není skutečnost, že se srovnávají položky různého druhu, ale spíše potřeba zohledňovat relevantní kontexty. Náročnost porovnání je úzce svázána s náročností jeho zdůvodnění. (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39.  7
    Je lež vždycky špatná?Marek Tomeček - 2010 - Filosofie Dnes 2 (2):73-86.
    Na základě vlivné Augustinovy analýzy chápal středověk lež jako vždycky špatnou, zatímco pozdější renesanční a barokní autoři Grotius a Milton tvrdili, že v některých případech je lhát správné. Předkládaná kompromisní pozice tvrdí, že lež je vždycky špatná, protože je to vědomé pronesení nepravdy za účelem oklamat, ale ne vždy, když pronášíme vědomou nepravdu, tak lžeme.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  40.  20
    Hegel a perspektiva dialektického pojmu zkušenosti.Martin Ďurďovič - 2014 - Pro-Fil 15 (2):29.
    Cílem článku je prozkoumat Hegelovu koncepci dialektiky a určit, které její prvky pronikají do pozice hermeneutické fenomenologie, v níž se, zvláště díky H.-G. Gadamerovi, pojem dialektičnosti zkušenosti stal důležitou součástí teorie rozumění. Článek vychází z přesvědčení, že motivy platónské dialektiky působí v hermeneutice společně s motivy Hegelovy dialektiky, jež svůj smysl čerpají z vývojové souvislosti moderní filozofie. V článku se proto jak Hegelovou koncepcí dialektiky, tak způsobem hermeneutického osvojení některých prvků této koncepce zabývám v širším kontextu moderní filozofie. Zvláštní pozornost (...)
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41.  16
    Objektivistická etika Ayn Randové.Miroslav Vacura - 2021 - Filosofie Dnes 13 (2).
    Objektivistická filosofie Ayn Randové je i v současnosti myšlenkový směr, k němuž se někteří lidé aktivně hlásí a který zároveň představuje ideovou inspiraci některých směrů politických. Předkládaný text se zabývá kritickým zhodnocením konceptu ctnosti v kontextu objektivistické etiky, tzv. etiky egoismu. Nejprve se věnujeme tomu, jak sama Randová tyto předchozí etické koncepce hodnotí, a jejím vlastním základním východiskům – především principu sebezáchovy a racionálního lidského života. Další část textu se zabývá otázkou mezilidské interakce, ve které Randová odmítá jakékoli obětování a (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42.  6
    Nietzschovo přesazení člověka zpět do přírody jako počátek postantropocentrismu.Marek Vodička - 2024 - Filosofie Dnes 15 (2).
    Článek reaguje na monografii Homo Natura: Nietzsche, Philosophical Anthropology and Biopolitics (2020) současné akademičky Vanessy Lemmové zabývající se Nietzschovým úkolem „přesadit člověka zpět do přírody“, tzn. chápat jej jako bytost veskrze imanentní přírodě. Reakce směřuje především na jednu z hlavních tezí knihy, podle níž tato Nietzschova snaha otevírá možnost nového, postantropocentrického pohledu na člověka a jeho vztahu k přírodě – pohledu, v jehož centru zájmu již nestojí člověk, nýbrž život sám, resp. kontinuum života, jež se ztělesňuje v lidském druhu a (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  43.  14
    Hayekova kritická reflexe hranic rozumu.Václav Řezníček - 2011 - E-Logos 18 (1):1-20.
    Tento dokument vznikl po několikaletém studiu díla významného společenskovědního myslitele dvacátého století Friedricha Augusta von Hayeka (vychází též z četby jeho interpretů a některých "inspirátorů") a byl sepsán pro účely závěrečné práce ve vedlejší specializaci Filosofie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Autor se rozebíraným tématům již v několika svých dřívějších statích věnoval. Tentokrát však presentuje ucelenější pohled, jehož cílem je vyložit problematiku s akcentem na vzájemné souvislosti jevů a myšlenek. Pro přehlednost je text strukturován do kapitol. Po krátkém úvodu (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   2 citations  
  44. Role-playing jako živný roztok sociálna: experimentální metoda?Martin Buchtik & Tomáš Hampejs - 2013 - Teorie Vědy / Theory of Science 35 (4):525-549.
    Text představuje aktivní role-playing jako výzkumnou experimentální metodu v sociálních vědách. Zasazuje role-playing do rámce simulačních výzkumných metod, rozkrývá jeho epistemo- logii a dosavadní metodologická uchopení zejména v sociální psychologii. Hlavní linií textu je obhajoba epistemologických kvalit metody a experimentu v sociálních vědách obecně. Inspiračním zdrojem je zde na jedné straně Latourova kvalitativní sociologie asociací, tázající se po původu sociality a problematizující samotný před- mět sociálních věd, tj. sociálno. A na druhé straně přístupy naturalizující sociálně- vědné výzkumy propojením s kognitivní (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  45. Kuhnova Štruktúra vedeckých revolúcií medzi sociológiou a epistemológiou.Ladislav Kvasz - 2012 - Teorie Vědy / Theory of Science 34 (2):167-187.
    Cieľom predkladanej state je pokus o upresnenie Kuhnovej teórie vedeckých revolúcií. Navrhujem rozlíšiť pojem vedeckej revolúcie, ktorý označuje sociologický fakt zmeny postoja vedeckého spoločenstva vo vzťahu k určitej teórii a pojem epistemickej ruptúry, ktorý označuje lingvistický fakt diskontinuity jazykového rámca, v ktorom je táto teória formulovaná. Analýzou zmien jazykového rámca možno získať klasifikáciu epistemických ruptúr na štyri typy, nazvané ideácia, re-prezentácia, objektácia a re-formulácia. V stati je každý z týchto typov epistemických ruptúr ilustrovaný na sérii príkladov z dejín fyziky. Uvedené (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  46. Člověk jako normativní tvor.Jaroslav Peregrin - 2012 - Teorie Vědy / Theory of Science 34 (1):3-23.
    Člověk se od jiných živočišných druhů odlišuje mnoha způsoby, k nejpodstatnějším z nichž patří rozum, jazyk a také schopnost řídit se pravidly. V tomto textu argumentuji, že je to především ta poslední schopnost, která je klíčová a bez které jsou ty další nepředstavitelné. Člověk je společenská bytost nejenom v tom smyslu, že žije ve společenstvích, ale i v tom, že tato společenství jsou strukturována složitým pletivem pravidel, která zásadním způsobem determinují modus vivendi lidí, kteří je tvoří, a v důsledku toho (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   1 citation  
  47. Explikácia: metóda a forma.Lukáš Bielik - 2015 - Teorie Vědy / Theory of Science 37 (3):235-252.
    Explikácia patrí medzi kľúčové metódy analytickej filozofie. V tejto práci predstavujem návrh explicitného odlíšenia metódy explikácie od jej výsledku. V nadväznosti na prácu Rudolfa Carnapa sa snažím jeho explikačný projekt rozvinúť. Poukazujem na otvorené problémy Carnapovych kritérií adekvátnej explikácie; ukazujem, v čom sa explikácie od definícií líšia, aká je ich logická forma a ktoré explicitné kroky sú typické pre metódu explikácie. Napokon, približujem dôvody, pre ktoré je možné explikáciu chápať ako reláciu nahradenia medzi významovou charakterizáciou a definíciou určitého druhu.
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  48. Normatívnosť tvrdenia.Ladislav Koreň - 2012 - Teorie Vědy / Theory of Science 34 (1):25-52.
    Cieľom štúdie je vysvetliť motiváciu a podstatu filozofických koncepcií, podľa ktorých je tvrdenie normatívny fenomén. Začnem tým, že zmapujem kľúčové myšlienky k problematike tvrdenia, a lokalizujem typické normatívne prístupy. Potom rozoberiem, čo vlastne znamená povedať, že tvrdenie je normatívnym fenoménom špecifického druhu, a predložím špekulatívno-hypotetickú rekonštrukciu genézy tvrdiacej jazykovej hry - presnejšie, jej protoformy - ktorá by mala vyzdvihnúť jej charakteristické sociálno-normatívne aspekty. Na tomto základe postavím kritické porovnanie dvoch reprezentatívnych normatívnych prístupov k tvrdeniu: pragmatického inferencializmu Roberta Brandoma a Knowledge (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  49.  19
    Aristotelské vplyvy na Marxa v súvislosti s pojmom zóon politikon.Dušan Ličko - 2023 - Studia Philosophica 70 (1):49-61.
    Tento článok si kladie za cieľ preskúmať možnú nadväznosť medzi Aristotelovými úvahami o polis a Marxovou filozofiou v prípade pojmu zóon politikon. Na to, aby sme tento problém mohli objasniť, tak bude nutné si položiť dve otázky: 1) Je skutočne možné doložiť, že Marx tento termín reflektoval či sa ním inšpiroval? 2) Sú v tomto prípade tvrdenia moderných bádateľov opodstatnené, pokiaľ ide o vplyv Aristotela na Marxa? Na prvú otázku odpoviem kladne, avšak v odpovedi na tú druhú vyjadrím značné pochybnosti, (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  50.  1
    Virtuální laboratoře: Mezokosmy a herní světy.Dustin Breitling - 2025 - Teorie Vědy / Theory of Science 46 (2):145-176.
    Tento článek zkoumá roli digitálních her jako virtuálních laboratoří pro řešení ekologických problémů a problémů souvisejících se změnou klimatu. Článek začíná zkoumáním průniku občanské vědy a digitálního hraní, konkrétně iniciativ, které umožnily globálním komunitám přispět k úsilí o zachování ekosystémů prostřednictvím společného sběru dat, analýzy a řešení problémů, které byly zásadní pro monitorování mořských biotopů. V návaznosti na tento vývoj prozkoumáme, jak digitální hry sdílejí paralely s mezokosmy, pokusíme se lépe vysvětlit jevy ekologických systémů a zároveň přispějeme k současným debatám (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
1 — 50 / 55